Кальцій та Бор як основа для овочів.

Кальцій та Бор як основа для овочів.

Роль кальцію на всіх фазах розвитку рослин неможливо переоцінити, і дуже важливо, щоб кальцій був доступний протягом усього періоду їхнього росту. Крім того, цей компонент регулює багато процесів, що відбуваються в ґрунті: він впливає на його фізичні властивості – структуру та співвідношення повітря – вода; хімічні властивості – доступність поживних речовин, реакцію та поглинання, а також біологічні властивості – розвиток мікроорганізмів. До овочів, найбільш чутливих до дефіциту кальцію, належать помідор, перець, салат, всі види капусти, цикорій салатний, огірок та селера.

ЧОМУ РОСЛИНАМ НЕ ВИСТАЧАЄ КАЛЬЦІЮ?

На кислих і «бідних» ґрунтах запас цього елемента, як правило, недостатній, також його нестача виникає у разі виносу з урожаєм. Надходження кальцію може бути ускладнене через різкі та великі перепади температури взимку (пошкодження провідних пучків) і несприятливі погодні умови відразу після цвітіння (наприклад низькі температури, посуха). Через нерівномірний розподіл цього елемента в рослині вміст кальцію у плодах, листі й коренях може бути низьким. Насправді це не означатиме, що у ґрунті його мало.

НЕ ТІЛЬКИ ЗАСИХАННЯ Й ОПІКИ

За нестачі кальцію нові тканини, що утворюються (кінчики коренів, листя і молоді пагони) часто демонструють спотворений ріст через неправильне формування клітинної стінки.

Дефіцит кальцію проявляється не лише у вигляді відмирання точок росту, сухої вершинної гнилі плодів та зменшення врожаю, але й:

·         на огірках – відмиранням зав’язі, квітів і точки росту, дрібними та спотвореними зав’язями, деформацією плодів;

·         на селері – загниванням серцевинних листків, ослизненням та поганим розвитком кореневої системи, відмиранням точки росту;

·         на моркві – великим ризиком виникнення склеродермії;

·         на картоплі – численними тріщинами на шкірі зростаючих бульб, побурінням бульб, склоподібністю, порожнистістю бульби, завмиранням вічок посадкової картоплі.

Через нестачу кальцію всі культури мають погані показники лежкості й транспортабельності.

Навіть високий вміст кальцію в ґрунті не гарантує оптимального живлення рослин цим елементом. На кислих ґрунтах кальцій вимивається, а на лужних – стає важкодоступним для рослин через блокування ґрунтовими колоїдами. Через дуже слабку рухомість цього компонента в рослинах виникають фізіологічні захворювання, які до того ж провокують приєднання патогенної мікрофлори. Виникає нагальна необхідність підживлювати рослини позакореневим шляхом, а на кислих ґрунтах рекомендується також проводити вапнування ґрунту

КОЛИ ПІДЖИВЛЮВАТИ КАЛЬЦІЄМ

·         Помідор, перець, огірок – на етапах бутонізації, цвітіння та після формування плодів.

·         Коренеплоди – у фазі 3–4 листків або через 7 днів після посадки і ще раз на 14–21-й день вегетації.

·         Хрестоцвіті овочі та салати – у фазі формування головок.

·         Картопля – перша листова обробка після повної появи сходів (рослини заввишки 10–15 см), наступні обробки кожні 14–21 день.

Оскільки кальцій є структурним елементом клітинних мембран, він одразу вбудовується в тканини, що формуються, і не рухається далі. Саме цим обумовлений його дефіцит у плодах.

Лише невелика кількість кальцію, що споживається корінням, транспортується до генеративних частин рослин (квітів, бруньок, плодів). Навіть високий його вміст у ґрунті не гарантує отримання плодів, багатих цим елементом, тому необхідно підживлювати рослини позакореневим шляхом, обприскуючи сполуками кальцію. Неможливо просто збільшити вміст кальцію в субстраті, оскільки є ризик антагонізму іонів з K, Mg, NH4 або мікроелементами Fe, Cu, Zn, Mn, Ni.

«Надійним «партнером» кальцію для овочів є бор. Він впливає на цілісність та будову всієї рослини та покращує ефективність кальцію в них, що забезпечує більш збалансоване живлення».

Їх нестача гальмує ріст і розвиток рослин, погіршує плодоношення, збільшує опадання бутонів і зав’язі, знижує врожай плодів та насіння. Листя рослин стає світло-зеленим, дрібним, передчасно жовтіє з кінчиків. У картоплі затримується ріст рослин, скорочуються відстані між вузлами, листки стають ламкими; в огірків — відмирання точки росту та обмеження росту коріння; у томатів — нові листки починають рости у нижній частині стебла, на плодах можуть виникати бурі плями; у качанах капусти проявляються пустоти, побуріння тканин, втрата габітусу тощо. Нестача бору та кальцію збільшує частоту появи мікротріщин в овочах. Бор покращує твердість овочів, підвищує їх якість зберігання та засвоєння кальцію. Ідеальне його поєднання з кальцієм — у добриві Кормін Кальцій Бор.