Якість води – як основа високої ефективності обприскування культур

Якість води – як основа високої ефективності обприскування культур

Ефективність  застосування засобів захисту рослин, мікродобрив та біопрепаратів залежить не тільки від самого препарату (діюча речовина, її вміст, допоміжні та стабілізуючі сполуки), але й від способів та строків застосування, фази розвитку культури та шкодочинних об’єктів тощо. Третьою і не менш важливою складовою ефективності обприскування є якість води, в якій проводиться розчинення всіх компонентів бакової суміші.

Що стосується води, то її якість, як розчинника залежить від багатьох показників, головними з яких є:

·         рН води (кислотність, лужність)

·         Мінералізація води

·         Наявність суспендованих часточок

·         Температура води

Реакція води, тобто її рН. Оптимальним показником для більшості продуктів для обприскування склада рН 5.8-6.5, хоча вода з природних джерел зазвичай має рН 7 і вище. Це негативно впливає на ефективність багатьох препаратів, за рахунок лужного гідролізу багатьох діючих речовин. Для поліпшення значення рН води використовують рН коректори чи лимонну кислоту.

«Жорсткість» води – це високий показник вмісту солей Са та Mg, більше ніж 400 мг/л. «Жорстка вода» знижує ефективність багатьох ЗЗР, також може вступати в небажану реакції з мікродобривами з утворенням осаду. Крім того ці солі погіршують умови роботи оприскувачів, за рахунок утворення кристалів на розпилювачах, фільтрах, насосах. Для інактивації негативної дії солей Са та Mg використовують сульфат амонію.

Наявність суспендованих часток органічного та мінерального походження, тобто дрібного бруду (мул, осад, дрібні водорості, планктон). Ці часточки поглинають чи зв’язують активні інгредієнти препаратів (гліфосат, дикват в першу чергу), також бруд забиває фільтри та форсунки обприскувачів та змішувачів.

Температура води впливає на швидкість та якість розчинення, в першу чергу сухих (гранульованих та кристалічних) продуктів. Так вода нижче 10-12 оС потребує в 2-3 рази довше часу для розчинення, ніж тепліша вода. Крім того чим холодніша вода тим менша ступінь розчинення сольових продуктів, тобто в 1 л можна розчинити меншу кількість сольових продуктів.

Як бачимо, якість води значною мірою впливає на ефективність пестицидів. Тому перш ніж використовувати воду для приготування робочого розчину, перевірте її якість. У разі, якщо за певними показниками вода не підходить для використання, застосовуйте спеціальні препарати для поліпшення цього показника або шукайте альтернативне джерело води.

Також не залишайте робочий розчин у баку обприскувача на тривалий час, а намагайтеся вносити його відразу після приготування. Перед приготуванням робочого розчину обов’язково уважно читайте етикетку продукту.